Kviečiame peržiūrėti konferencijos „Ankstyvas ligonio aktyvinimas ir mityba po chirurginių pilvo ertmės operacijų“ PRANEŠIMUS.

2015-10-09

2015-10-09 d. Kaune vyko Kauno Krašto Chirurgų Draugijos (KKCHD) konferencija tema „ANKTSYVAS LIGONIO AKTYVINIMAS IR MITYBA PO CHIRURGINIŲ PILVO ERTMĖS OPERACIJŲ“. Įžanginį žodį konferencijos dalyviams tarė KKCHD prezidentas prof. Almantas Maleckas. Profesorius akcentavo apie ankstyvą chirurginių ligonių aktyvinimo bei pooperacinės mitybos svarbą. Tai leistų sumažinti pooperacinių komplikacijų riziką bei sutrumpinti ligonių stacionarizavimo trukmę.

Gydytoja – anesteziologė docentė Jūratė Gudaitytė (LSMU, KK) skaitė pranešimą apie perioperacinio laikotarpio mitybą. Docentė akcentavo, kad operacija ligoniams sukelia metabolinius, fiziologinius ir psichologinius pokyčius. Nekoreguojant šių procesų, gali būti nepalankios išeitys pooperaciniame laikotarpyje, nors operacija buvo atlikta techniškai nepriekaištingai. Pranešėja, vadovaudamasiASA, ESA ir ERAS rekomendacijomis, išryškino angliavandenių naudą perioperaciniame laikotarpyje siekiant sumažinti insulino rezistentiškumą ligoniams po operacijos. Ligonis neturi badauti prieš operaciją ir skaidrūs skysčiai, įsotinti angliavandeniais, turi būti geriami 2 val. iki operacijos (pridedama dalis pranešimo).
Doc. Jūratės Gudaitytės pranešimas ČIA.

Profesorius Algimantas Tamelis (LSMU, KK) pristatė ERAS (Enhanced Recovery After Surgery) koncepciją. Pagrindinis ERAS tikslas greitesnis pasveikimas po didelių operacijų, o uždaviniai: sumažinti chirurginį stresą sumažinti badavimo trukmę ir sutrumpinti imobilizacijos laikotarpį (pridedamas pranešimas).
Prof. Algimanto Tamelio pranešimas ČIA.

Gydytojas – chirurgas Povilas Ignatavičius (LSMU, KK) skaitė pranešimą apie pooperacinį ligonių aktyvinimą ir mitybą po pilvo ertmės operacijų. Pranešėjas, vadovaudamasis ERAS ir ESPEN rekomendacijomis, pristatė pagrindinius pooperacinius ligonių aktyvinimo ir mitybos principus po kasos, skrandžio, gaubtinės ir tiesios žarnos operacijų (pridedamas pranešimas).
Gyd. Povilo Ignatavičiaus pranešimas ČIA.

Dr. Saulius Bradulskis (Kauno Klinikinė ligoninė) skaitė pranešimą apie ligonių mitybą, sergant trumpos žarnos sindromu. S. Bradulskis trumpai priminė apie virškinimo fiziologiją bei išdėstė pagrindines gaires apie gydymą ir mitybą sergant trumpos žarnos sindromu.

Gydytojas – chirurgas Tadas Pranckevičius (Respublikinė Kauno ligoninė) pristatė Fast Track chirurgiją. Jos pagrindinis principas yra įrodymais pagrįsti metodai, skirti minimalizuoti chirurginę traumą ir perioperacinį stresą mažinant skausmą, komplikacijų dažnį ir gulėjimo ligoninėje trukmę.

Gydytojas gastroenterologas – endoskopuotojas Romanas Zykus (LSMU, KK) skaitė pranešimą apie PEG komplikacijas. Pranešėjas akcentavo, kad pagrindinės PEG komplikacijos išsivysto ne dėl technininių gastrostomos suformavimo klaidų, o dėl netinkamos PEG priežiūros (pridedamas pranešimas).
Gyd. Romano Zyko pranešimas ČIA.

Gydytoja dietologė Asta Gečionienė (Fresenius Kabi) skaitė pranešimą apie enterinio ir parenterinio maitinimo aktualijas dabartyje ir perspektyvas ateityje. Akcentavo apie ERAS ir ESPEN įdiegimo Lietuvoje svarbą.

Docentas Linas Venclauskas (LSMU, KK) pristatė tarptautinę programą Nutrition Day 2015. Nutrition Day organizacija (www.nutritionday.org) kiekvienais metais, nustatytą mėnesio dieną visame pasaulyje organizuoja tą dieną besigydančių ligonių apklausą tikslu įvertinti ligonių mitybos būklę bei identifikuoti ligonius, turinčius mitybos rizikos nepakankamumą. Nutrition Day programoje gali dalyvauti bet kuri pasaulyje esanti ligoninė su savo specializuotais skyriais. Pagrindinis programos tikslas – pagerinti žinias ir paslaugų kokybę ligoniams, kuriems reikalinga subalansuota mityba, sveikatos preižiūros įstaigose bei pagerinti ligonių, turinčių mitybos nepakankamumą, saugumą ir gyvenimo kokybę.

KKCHD konferencijos pabaigoje po trumpų diskusijų, draugijos nariai vieningai balsavo, kad Kauno miesto ir Kauno krašto ligoninių Chirurgijos skyriai dalyvaus Nutrition Day programoje. Dalyvavimo tikslas yra identifikuoti ligonius su mitybos rizikos nepakankamumu Kauno miesto ir Kauno krašto ligoninių Chirurginiuose skyriuose. Rezultatai leis priimti atitinkamus sprendimus bei paruošti rekomendacijas chirurginiams ligoniams su mitybos nepakankamumu. Taip pat gauti rezultatai bus palyginti su kitų ligoninių duomenimis tarptautiniame kontekste. Šiais metais Nutrition Day organizuoja ligonių apklausą lapkričio 19d. Iki šios dienos bus parengti visi reikalingi dokumentai Kauno regioninei Bioetikos komisijai. Už dokumentų parengimą ir ligoninių dalyvavimo koordinavimą programoje paskirtas atsakingu doc. L. Venclauskas.